Planinarski objekti

Planinarska kuća Josip Pasarić

Planinarska kuća na Ivančici, izgrađen je 1929. godine, a svečano je otvorena 1. rujna te godine. Planinari su joj dali ime po Josipu Pasariću, profesoru i tadašnjem predsjedniku HPD-a koji je dao nemali obol izgradnji, ali i čovjeku ovog kraja, Zagorcu iz Mača.

Tijekom drugog svjetskog rata kuća je devastirana tako da su ostali samo goli zidovi. Obnovi se pristupilo 1949.godine. a kuća je svečano otvorena 1951.godine u gotovo nepromijenjenom obliku s razlikom što su u potkrovlju uređene dvije spavaonice, a elektrificirana je 1964.godine. Kasnije je uz sjeverni zid dozidan zahod sa spremištem. Dolaskom ceste do vrha Ivančice 1973. godine počinje se razmišljati o proširenju. Radovi su počeli 1981. godine, uz istočni zid dozidana je velika blagovaona i moderan sanitarni čvor, potkrovlje je povišeno te su uređene dvije spavaonice, obnovljena i proširena kuća otvorena 27. Srpnja 1982. godine. 2003. godine renoviran je sanitarni čvor u koji se ulazi iz velike blagovaone, a spremište je pretvoreno u stalno otvoreno planinarsko sklonište „Francekovo sklonište“ nazvano po našem dugogodišnjem članu Franji Hrgu.

Današnja planinarska kuća na Ivančici uvelike je zadržala prvobitni izgled kamenog doma. Ima dvije blagovaone, kuhinju, sanitarni čvor u prizemlju te dvije spavaonice u potkrovlju gdje na skupnom ležištu može prenoćiti trideset i dva planinara, dok u blagovaonama ima mjesta za preko osamdeset posjetitelja.

Radno vrijeme planinarske kuće „Josip Pasarić“:

Petkom od 14 sati do nedjelje u 18 sati. Zimi se dom zatvara jedan sat prije zalaska sunca, te praznikom i dan uoči praznika. Pružanje ugostiteljskih usluga u planinarskom domu je u skladu sa Zakonom o pružanju ugostiteljskih usluga registrirano kao „Zalogajnica Ivančica“, ponuda se sastoji od raznih pića i toplih napitaka i jednostavnih jela. Planinari i ostali posjetioci mogu u blagovaonicama i okolišu doma konzumirati svoju hranu i piće koje donesu sa sobom. Planinarskim domom upravlja HPD „Ivančica“ Ivanec.

Opskrbnik doma: Dejan Levačić, mob: 095/862-5504

Noćenje u domu:

Podrazumijeva boravak od 22 do 6 sati ujutro. Iznosi 80 kn, plus četiri kune boravišne pristojbe. Članovi planinarske organizacije sa iskaznicom i plaćenom članarinom za tekuću godinu plaćaju 40 kuna plus četiri kune boravišne pristojbe, članovi HPD „Ivančica“ 20 kuna plus četiri kune boravišne pristojbe. Članovi organa upravljanja HPD „Ivančica“, članovi GSS-a u akciji i vodiči grupa od deset i više planinara noće besplatno.

Depadansa

Istočno od planinarske kuće izgrađena je 2002. godine depadansa sa natkrivenom terasom i podrumom. Sastoji se od tri prostorije: blagovaone u koju stane dvadesetak ljudi, sanitarnog čvora s tušem i hodnika, a koriste se prilikom većeg broja posjetitelja. U podrumskom dijelu je spremište, i manja planinarska prostorija koju koriste članovi HPD „Ivančica“ i članovi HGSS-a stanica Varaždin. Izgradnja podruma započela je osamdesetih godina 8 metara zapadno od planinarskog doma u udubljenju nastalom iskopavanjem kamena za prvu izgradnju doma 1929.godine. Poticaj za izgradnju bio je taj što je  planinarski dom često pretijesan, naročito u zimskim mjesecima.

Vidikovac – Piramida na Ivančici

Piramida na vrhu Ivanščice (1060 m) nalazi se 100 m jugoistočno od planinarskog doma. Građena je od je od željeza na betonskim temeljima, visoka je deset metara. I ona je podignuta kad i dom, a za vrijeme drugog svjetskog rata bila je demolirana, a obnovljena je tek 1957. Na tom su mjestu 1893. planinari iz Ivanca, podigli drvenu piramidu na vlastiti trošak, kraj nje uredili malo sklonište i markirali prve putove po Ivančici.

Vidokrug s piramide:

Ime vrhavisinaudaljenostazimut (°)
Kalnik64525103
Psunj – Brezovo polje984132130
Sljeme – Medvednica103335206
Klek1181130215
Japetić87962218
Risnjak1528140235
Kuna gora52030269
Strahinjčica84717272
Triglav2863180278
Grintovec2558125280
Osjtrica2350116285
Donačka gora98030286
Macelj71528298
Ravna gora68015312

Vidikovac „Stričevo“

Ivanečki gostioničar Artur Vojtic dao je 1934.godine  na Ivančici izgraditi vidikovac, koji je po njegovu nadimku prozvan Stričevo. S vidikovca se pruža pogled prema Ivancu, Varaždinu i Međimurju. Vidikovac „Stričevo“ uređen je i obnovljen u prvotnom obliku 1981. godine, paralelno s obnovom planinarskog doma i piramide.

Na vidikovcu je postavljena ploča s natpisom:

U »Ivančici« smišljeno smjelo
na Ivanščici postade djelo
da bi ovaj kiosk bio
planinaru svakom mio.